Ugnis gali pridaryti didelės žalos: ji negailestingai niokoja turtą ir kelia pavojų ne tik sveikatai, bet ir gyvybei. Dūmų detektorius yra viena pagrindinių gaisro prevencijos priemonių, leidžiančių anksti pastebėti ugnies pavojų ir išvengti žalos ar ją sumažinti. Dūmų jutikliai turėtų būti įrengti ne tik namų, bet ir komercinėse ar kitos paskirties patalpose. Ugnis yra didelė nelaimė ir ji nesirenka – gaisras dėl įvairių priežasčių gali įsiplieksti bet kokiame statinyje. Trumpai aptarkime, kokie dūmų jutikliai yra siūlomi rinkoje ir kaip pasirinkti tinkamiausią.
Kaip veikia dūmų detektorius?
Dūmų detektorius yra nedidelis ir gana paprastas prietaisas, kurio veikimas priklauso nuo naudojamos technologijos. Dažniausiai naudojami optiniai dūmų jutikliai, kurie garsiniu signalu iš karto perspėja apie dūmus patalpoje. Jie pasižymi dideliu jautrumu, dėlto tokių daviklių nerekomenduojama montuoti ten, kur gali kilti melagingo signalo rizika, pavyzdžiui, virtuvėje (daviklis gali reaguoti į prisvilusį maistą).
Jonizacinis dūmų detektorius veikia kiek kitokiu principu: dūmai sutrikdo srautą tarp dviejų jame esančių elektrodų. Tokie detektoriai dažnai yra naudojami patalpose, kuriose yra greito plitimo gaisro grėsmė, nes jie dar greičiau nustato galimą pavojų ir apie jį perspėja.
Daugiajutikliniai dūmų jutikliai yra laikomi efektyviausiais, nes jie perspėja ir apie smalkes bei įvairius junginius, pavyzdžiui, azoto oksidą. Toks dūmų detektorius privalomas, jei namuose yra židinys, pečius ar dujinė viryklė.
Visų detektorių veikimo principas vartotojui yra toks pats: apie pavojų įspėja garsinis signalas, papildomai perspėja ir raudonos spalvos lemputė. Išgirdus signalą visada reikia patikrinti, kas tai. Geriau įsitikinti, kad signalas buvo melagingas, nei prarasti brangų laiką – kilus gaisrui kiekviena akimirka yra svarbi.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis dūmų jutiklį?
Vienas pagrindinių parametrų yra patalpų plotas, kuriame dūmų detektorius gali veikti efektyviai. Šią informaciją nurodo gamintojas ir jos būtina paisyti. Jei patalpa yra didesnio ploto arba ilga ir siaura, gali būti montuojami keli jutikliai, juos galima sujungti į sistemą.
Verta iš karto pagalvoti ir kur kabinti jutiklį. Pagal tai galite pasirinkti patogesnį maitinimo būdą. Elektra maitinami dūmų jutikliai yra laikomi patikimesniais, tačiau gali būti patalpų, kuriose elektros paprasčiausiai nėra. Akumuliatoriniai jutikliai gali būti montuojami bet kur, tačiau būtina reguliariai patikrinti, ar dūmų detektorius ne išsikrovė. Kas yra kombinuoto maitinimo davikliai? Tai elektra ir baterijomis maitinami detektoriai, kuriuos pirkti patariama siekiant optimalios apsaugos.
Taip pat įvertinkite ir įspėjamojo signalo stiprumą. Dūmų detektorius turėtų būti kuo garsesnis. Pagalvokite, jei gaisro pavojus kiltų naktį, garsinis signalas turėtų visus pažadinti. Didelėse patalpose turi girdėtis kaip veikia kiekvienas daviklis, tad signalo garsas taip pat turėtų būti kuo didesnis (ne mažiau 80 dB).
Jutiklio tipą reikėtų rinktis pagal buto ar kitų patalpų specifiką. Jei yra smalkių pavojus, rekomenduojami daugiajutikliniai dūmų davikliai.
Dūmų detektoriaus įrengimas
Įrengimo rekomendacijos priklauso nuo būsto tipo, patalpų skaičiaus, išplanavimo ir kt. Tikslias įrengimo taisykles pateikia Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba. Verta paminėti pagrindinius principus: kiekvienoje patalpoje ar kambaryje turėtų būti ne mažiau nei vienas dūmų detektorius, priklausomai nuo ploto. Atskiromis patalpomis laikomi ir koridoriai, laiptinės, sandėliukai.
Virtuvėse, svetainėse su židiniu ar kambariuose, kuriuose naudojamas šildytuvas, kyla didesnis gaisro pavojus. Dėl to juose dūmų detektorius privalomai turi būti montuojamas. Židinio, pečiaus, katilo patalpoje rekomenduojama naudoti detektorius, kurie gali aptikti ir smalkes.
Dūmų detektorius turi būti montuojamas ant lubų – dūmų visada kyla į viršų. Negalima jo montuoti ant sienos ar patalpos kampe, nes jis negalės tinkamai atlikti savo funkcijos – taip sumontuotą detektorių dūmai pasieks per ilgesnį laiką. Geriausias pasirinkimas yra patalpos centras, ten dūmai atsiras greičiausiai.
Dūmų jutikliai neturėtų būti tvirtinami virš viryklės, netoliese židinio – čia jie gali klaidingai įspėti apie pavojų. Nustebsite, kodėl pypsi neteisingai sumontuotas dūmų detektorius, bet jį galima išjungti. Svarbiausia yra tai, kad lemiamą akimirką jis gali laiku ne perspėti apie pavojų!
Kreipkitės į mus ir mes padėsime išsirinkti!
Dvejojate, kokį dūmų detektorių pasirinkti? Komanda.lt specialistai yra pasirengę padėti kiekvienoje situacijoje. Gaukite profesionalų ir kvalifikuotą patarimą, kaip nuo gaisro pavojaus apsaugoti namus ar kitas patalpas. O galbūt reikia apsaugoti dideles patalpas, tačiau riboja turimas biudžetas? Komanda.lt specialistai pasiūlys saugumą užtikrinančius sprendimus geriausia kaina, be to, įmonė taip pat parduoda ir įvairią įrangą apsaugai nuo gaisro. Komanda.lt reikalingus dūmų detektorius ir kitą reikalingą įrangą galite pirkti internetu. Čia taip pat vykdomos akcijos, o renkantis sistemą siūlomos ir nuolaidos. Autonominiai dūmų detektoriai yra populiarūs, tačiau didelėse patalpose, gamyklose ar laboratorijose sistemos veikia daug efektyviau. Patikimi sprendimai namams ir verslui padės apsisaugoti nuo pavojų ir išvengti ugnies žalos. Su mūsų pagalba lengvai apsaugosite savo turtą, sveikatą ir gyvybę.