Judesio jutikliai plačiai naudojami daugelyje skirtingų sferų. Nuo signalizacijos iki apšvietimo, kuris ne tik lauke, tačiau ir kambaryje sureagavęs į judesį – labai palengvina žmogaus gyvenimą. Galiausiai, sistemos montuojamos ir dėl vėsinimo įrangų, kurios kaitromis vasaros dienoms namuose bei biure padeda ne tik geriau jaustis, tačiau taip pat ir taupyti energiją. Priklausomai nuo pasirinkto judesio jutiklio jis gali būti jautresnis arba priešingai – nefiksuoti tam tikrų veiksmų, jeigu jų nereikia.
Judesio jutikliai yra sistemos, kurios “pagauna” tam tikrą judesį, kai jis patenka į „saugomą“ teritoriją. Užfiksavus – generuojamas signalas, kuris yra garsinis arba vaizdinis, pagal poreikius gali būti siunčiamas saugos tarnyboms. Renkantis jutiklius reikia nepamiršti, kad jie kinta ne tik tipais, tačiau ir funkcionalumu, judesio užfiksavimo lygiu.
Šiuo metu rinkoje galimi keli judesio jutiklių tipai. Rinktis Jums labiausiai tinkamą reikia tariantis su specialistais, kurie įvertinę Jūsų poreikius, tai yra, kam daviklis bus skirtas – pasiūlys ir tinkamiausią.
- Infraraudonųjų bangų judesio jutikliai
Infraraudonųjų bangų judesio jutikliai (arba kitaip PIR judesio davikliai (jutikliai)) veikia reaguodami į objekto, kuris yra patalpoje, temperatūrą. Infraraudonieji spinduliai yra elektromagnetinės bangos, kurių ilgis yra didesnis nei šviesa, tačiau žemesnis nei radijo bangos.
Taigi, kai žmogus arba gyvūnas yra patalpoje, jutiklis užfiksuoja jo kūno temperatūrą, kuri dažniausiai būna per pus didesnė nei patalpos. Sistemos veikimui yra reikalingas Frenelio objektyvas, kuris „pagauna“ pokyčius patalpoje.
Žinoma jutiklis užfiksuos žmogų tik tokiu atveju, jeigu jo kūno temperatūra skirsis nuo aplinkos temperatūros. Tačiau rasti vietą, kurioje bus beveik 37 laipsniai, žinoma, bus sunku, o kadangi daugelis tokius jutiklius, kaip signalizaciją, renkasi savo namuose, biuruose – jie puikiai tarnauja.
- Ultragarsiniai judesio jutikliai.
Ultragarsiniai judesio jutikliai veikia garso generatoriaus pagalba, kuris fiksuoja virpesius siekiančius 25-40 kHz dažnį. Šis garsas nėra girdimas žmogui, tačiau jutiklis jį užfiksuos. Judesio jutiklyje yra montuojamas mikrofonas, kuris “pagauna” signalą ir tuomet informuoja apie pašalinius patalpoje.
- Radijo bangų judesio jutikliai
Radijo bangų judesio jutikliai veikia panašiai kaip ir ultragarsiniai, tačiau jie fiksuoja ne garso bangas, tačiau spinduliuotę, kurios dažnis yra 2, 5 GHz. Radijo bangos sėkmingai veikia ir didelėse patalpose, kuriose yra pertvaros. Įranga naši jas „įveikti“, tačiau toks jos funkcionalumas, deja, didina kainas.
Visgi, renkantis jutiklius reikia skirti dėmesio ne tik jų tipui, tačiau ir detalioms kiekvieno charakteristikoms. Galite rasti labai daug skirtingų radijo bangų judesio jutiklių, kurie pasižymi skirtingu galingumu, našumu, galiausiai, skirtingomis papildomomis funkcijomis.
Kaip jau minėjome, galima įsigyti tokius, kurie nereaguoja jeigu patalpoje yra asmuo/gyvūnas, kuris sveria iki 25 kg. Nors tai galioja ir vaikų atveju, tačiau dažniausiai papildoma funkcija reikalinga dėl gyvūnų.
Judesio jutikliai dažniausiai veikia baterijos pagalba, tačiau gali būti ir su mini akumuliatoriumi, kuris yra pakraunamas. Dauguma jų – belaidžiai, tad ne tik rasite jiems tinkamą vietą, tačiau ir pagal poreikius galėsite ją keisti. Galiausiai, jutikliai gali turėti savisaugos funkciją, kuri juos apsaugo nuo atidarymo bei išjungimo. Tai padeda išvengti apgalvotų vagysčių.