fbpx
Kaip apsaugoti namus nuo gaisro?
2022/11/16

Saugoti namus reikia ne tik nuo vagišių, tačiau taip pat ir galimo gaisro pavojaus, tad kiekvienas besirūpinantis savo namais ir savimi privalo įdiegti priešgaisrinės saugos sistemas, žinoma, pasirūpinti elektros instaliacija bei kitais gaisrą sukelti galinčiais dirgikliais.

Kas dažniausiai sukelia gaisrą namuose?

Statistika atskleidžia, kad didžioji dauguma žmonių kilus gaisrui žūsta būtent gyvenamosios paskirties pastate. Tai atskleidžia, kad komerciniuose, pramoniniuose objektuose dažniausiai geriau pasirūpinama priešgaisrine sistema, kuri savuose namuose, deja, ne tokia tvarkinga.

Gaisrai gyvenamuosiuose namuose gali kilti dėl daugelio skirtingų priežasčių. Dažniausios yra:

  1. Nesaugus žmonių elgesys su degiais daiktais (jie sukelia iki 15 % gaisrų).
  2. Elektros įrenginių gedimai (sukelia apie 15 % gaisrų).
  3. Krosnelių bei židinių netinkamas eksploatavimas (sukelia apie 42 % gaisrų).
  4. Kitos priežastys.

Kuo daugiau dėmesio namams skirsite – tuo galite būti ramesnis, kad Jums pavyks išvengti gaisro pavojaus. 

Apsaugos nuo gaisro galimybės

  • Pati svarbiausia įranga, kuri gali padėti išvengti gaisro, yra dūmų detektoriai, kurie turi būti kiekvienuose namuose. Nors tai įpareigoja įstatymas, tačiau sistemų įrengimas turėtų būti kiekvieno žmogaus atsakomybė. 
  • Žinoma, greta dūmų detektorių taip pat svarbu pasirūpinti ir gaisrų gesinimo priemonėmis: gesintuvais, nedegiais audeklais ir panašiai. 
  • Taip pat pamiršti, kad namuose turi būti atsarginis išėjimas, pilnai atsidarantys langai, kurie tampa išėjimo keliais kilus gaisrui.

Svarbiausia yra suvokti, kad gaisro pavojus kyla net ir tiems, kurie namus apšildo elektra. Nors dažniausiai gaisras siejamas su kieto kuro katilais, židiniais, tačiau papildomas apsaugos įrengimas – ramesnis gyvenimas. 

Dūmų detektoriaus nauda

Automatiniai dūmų detektoriai, pagal 2018 m. gegužės 1 d. įstatymą turi būti kiekvienuose namuose. Šis įstatymas buvo priimtas dėl gana nepatrauklios gaisro statistikos gyvenamojo tipo paskirties būstuose. Taip pat buvo analizuojama ir užsienio šalių patirtis, kuri parodė, kad dūmų detektoriai reikšmingai lemia gaisro išvengimo pavojaus. Žmonės labai dažnai gaisre žūsta ne dėl ugnies poveikio, tačiau apsinuodiję dūmais, tad kuo greičiau jie bus pastebimi patalpose – tuo didesnė tikimybė, kad nelaimės pavyks išvengti. Autonominio dūmų detektoriaus paskirtis būtent tokia ir yra. Jie užfiksavę dūmus padeda skleisti signalą, kuris perspėja apie pavojų namuose.

Kur montuoti dūmų detektorius?

Rinkoje siūlomi labai įvairūs dūmų detektoriaus tipai. Visada verta pasitarti su specialistais, kurie gali padėti įsigyti Jums bei Jūsų namams labiausiai tinkamą. Nors tai gana paprastas įtaisas, tačiau jo funkcionalumas  gelbėja gyvybes. Svarbu ne tik įsigyti tinkamo tipo, tačiau ir rasti jam labiausiai tinkamą vietą. Geriausia – greta lubų, o jeigu negalite ten jo montuoti – ant sienos, kuo arčiau lubų. Dūmų detektorius turi maitinimo šaltinį – bateriją arba akumuliatorių, tad jam nereikia elektros lizdo. Tai padeda kur kas paprasčiau rasti jo laikymo vietą.

Pagal rekomendacijas bute turėtų būti bent jau vienas detektorius, tačiau besirūpinantys savo saugumu turėtų kiekvienoje patalpoje montuoti po vieną. Nuosavuose namuose – taip pat. Kuo daugiau – tuo geriau, kadangi detektorius greičiau užfiksuos dūmus ir apie pavojų informuos aplinkinius.

Nemontuokite jų ten, kur nuolat kaupiasi garai arba dulkės, kadangi jie įsijungs vos juos užfiksavę. Netikras pavojaus signalas gali erzinti. Renkantis būtinai pasižiūrėkite, kad jie būti paženklinti CE ženklų ir atitiktų EN 14604:2005/AC:2008 standartą.

Žaibolaidis – apsauga nuo gaisro?

Greta dūmų detektoriaus taip pat daugiau dėmesio turėtų sulaukti Lietuvoje nelabai populiarūs žaibolaidžiai. Juos turėtų montuoti gyvenantys atokesnėse vietose, ypač – ant kalno. Tokia lokacija didina žaido trenkimo į būstą tikimybę, tad didėja ir gaisro pavojus. Tai yra prevencinė priemonė, kurią galima montuoti ir ant gyvenamojo, ir ant ūkinės paskirties objektų.

Kitos apsaugos priemonės

Kuo daugiau skirtingų apsaugos nuo gaisro priemonių montuosite savo namuose – tuo galėsite būti ramesnis dėl saugumo.

  • Elektriniai šildymo prietaisai neturėtų būti statomi greta daiktų, kurie gali ilgainiui užsidegti, tai yra, baldų, užuolaidų, popierinių namų akcentų ir panašiai.
  • Nepalikite elektrinių šildytuvų įjungtų visą naktį.
  • Namuose būtinai reikalingas gesintuvas.
  • Naudinga su šeima pasikalbėti apie gaisro pavojų. Turėkite planą – kaip elgtumėtės, jeigu jis kiltų.
  • Būtinas periodinis židinių, kaminų tikrinimas.
  • Nepalikite ugnies šaltinių be priežiūros, pavyzdžiui, žvakių.

Kuo daugiau apsaugos priemonių bus namuose – tuo gyvenimas bus saugesnis, ramesnis, o  galimas gaisro pavojus neapsunkins Jūsų minčių.

Kitos naujienos

Penktadienį – išskirtinis APVA kvietimas gauti paramą saulės elektrinei

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) balandžio 28 d. skelbs kvietimą gauti paramą gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines. Kvietimas – išskirtinis, nes suteikia palankesnes sąlygas ir daugiau laiko paramai užsitikrinti. APVA paramai planuoja skirti net 40 milijonų eurų. Paskelbta tęstinė parama skiriasi nuo ankstesnių tuo, kad šįkart nereikės laukti, kol baigsis paraiškų teikimo terminas. Anksčiau jis…

2023/04/26

Kokie galimi apsaugos sistemos tipai?

Tikriausiai žinote lietuvišką posakį „Kuo giliau į mišką, tuo daugiau medžių“? Panašiai yra ir su apsaugos sistemomis. Atrodo, sistema turėtų turėtų fiksuoti aplinką, perspėti apie pavojų ir iškviesti apsaugą. Skamba paprastai, tačiau iš tikrųjų namų apsaugos sistemos yra šiek tiek sudėtingesnės ir turi esminių skirtumų. Tad jei svarstote apie apsaugos sistemos įrengimą namuose ar biure,…

2023/04/11
Gaukite pasiūlymą Parduotuvė