Nuo 2018-ųjų metų gegužės mėnesio kiekvienas būstas turi pasirūpinti savo saugumu montuodamas dūmų detektorius. Kai kurie klaidingai galvoja, kad jie reikalingi tik nuosavuose namuose, kurie būstą apšildo kieto kuro katilais. Tikrai ne. Dūmų jutikliai privalo būti ir sodų nameliuose, butuose, komercinio tipo pastatuose, kuriuose kasdien būna žmonės.
Veikimo principas
Įrenginio veikimo principas kinta priklausomai nuo technologijos, kuria jis yra sukurtas. Dažniausiai nuosavuose namuose montuojami optiniai jutikliai, kurie savo garsiniu signalu informuoja aplinkinius apie dūmus kambaryje. Šio tipo jutikliai yra labai jautrūs, tad reikia rasti tinkamą jų montavimo vietą. Tai padės išvengti netikro pavojaus, kuris, pavyzdžiui, atsiranda, kai patalpoje daug dūmų nuo pridegusio puodo ir panašiai. Žinoma, radus tinkamą jo montavimo vietą – net ir didelis jautrumas nebus dažno signalo priežastis.
Kitas veikimo principas yra jonizacinis. Jo metu dūmai sutrikdo oro srautą. Reakcija vyksta dėl sistemoje esančių elektrodų. Šio tipo įranga yra brangesnė, tad ją dažniausiai renkasi verslai. Kadangi ypač greitai signalizuojama apie pavojų – galima išvengti greitos liepsnos plitimo rizikos.
Galiausiai egzistuoja ir daugiajutikliniai dūmų detektoriai. Tai yra pati efektyviausia sistema, kuri vis dažniau montuojama nuosavuose namuose. Jie signalizuoja ne tik apie dūmus, tačiau ir garus, net smalkes. Rekomenduojami namuose, kur yra židinys.
Kad ir kurio veikimo principo detektorius bus pasirenkamas – svarbiausia yra reaguoti, kai garsinis signalas įsijungia. Patikinkite – kodėl. Lygiai taip pat reikia reguliariai tikrinti – ar sistema veikia, tai yra, nesugedo bei elementai (jeigu įsigyjamas veikiantis su jais), nėra išsikrovę.
Kodėl pypsi dūmų detektorius?
Jeigu detektorius pypsi – pirmiausia reikia patikrinti, ar patalpoje nėra dūmų garų, smalkių, kurie ir iššaukia jo veikimą. Jeigu pavojaus nėra – pypsėjimo priežastis gali būti kita. Žinoma, įsigijus geros kokybės įrenginius neteks sukti galvos dėl jų veikimo tada, kai realaus pavojaus nėra.
1. Jeigu turimas detektorius veikia su baterijos šaltiniu, tikėtina, kad laikas jų keitimui.
2. Detektorius gali pypsėti dėl to, kad yra netinkamoje vietoje, tai yra, reaguoja į prikepusį maistą puode ir panašiai.
3. Pypsėjimas gali reikšti, kad detektorius yra pažeistas.
4. Ir tokiu atveju, kai jutikliai yra padengti purvo, nešvarumų, vabzdžių.
5. Pypsi, kai nebėra tinkami naudojimui, tai yra pasenę. Jų tarnavimo laiko tarpas – iki 10-ies metų.
6. Kai kurie reaguoja ir į drėgmę, garus.
Radus priežastį – pašalinkite ją, kad detektorius vėl veiktų tinkamai.
Detektoriaus pasirinkimas
Kai kurie žmonės skundžiasi, kad jų namuose įdiegti detektoriai yra labai jautrūs ir reaguoja į bet kokius garus, kurie yra patalpoje, pavyzdžiui, nuo arbatinuko arba žvakės. Kad taip nenutiktų reikalingi geros kokybės detektoriai. Senesnio modelio dažniausiai reaguoja į kiekvieną tankio pokytį ore, o ne signalizuoja apie realų gaisro pavojų. Tai, žinoma, gali erzinti, kadangi pradėjus pypsėti – reikalingas išjungimas. Kadangi detektoriai turėtų būti kabinami palubėje, akivaizdu, ne taip paprasta ir patogu juos pasiekti.
Butuose puikiai tinka patys paprasčiausi detektoriai, kurių jutikliai yra pavojų signalizuoja 80–90 dB garsiniu signalu. Namuose, kur yra krosnis arba židinys – siūlome rinktis daugiafunkcinius, kurie turi ir smalkų atpažinimo funkciją. Kambariuose, kuriuose yra dujinės sistemos (pavyzdžiui būsto apšildymui) – siūlomi specialūs, kurie užfiksuoja ir gamtinių bei suskystintų dujų rodiklius, galiausiai, vasarnamiuose – išmaniuosius, kurie gali būti valdomi nuotoliniu būdu.
Rinkitės pasitarę su mūsų specialistais, kurie įvertinę ne tik Jūsų poreikius, tačiau ir būsto plotą, išdėstymą bei kitus niuansus – patars dėl tinkamiausio.