Tikriausiai žinote lietuvišką posakį „Kuo giliau į mišką, tuo daugiau medžių“? Panašiai yra ir su apsaugos sistemomis. Atrodo, sistema turėtų turėtų fiksuoti aplinką, perspėti apie pavojų ir iškviesti apsaugą. Skamba paprastai, tačiau iš tikrųjų namų apsaugos sistemos yra šiek tiek sudėtingesnės ir turi esminių skirtumų. Tad jei svarstote apie apsaugos sistemos įrengimą namuose ar biure, verta žinoti pagrindinius sistemų tipus.
Vidaus ir lauko apsaugos sistemos
Pagal naudojimo vietą apsauginės sistemos yra skirstomos į vidaus ir lauko. Esminis skirtumas yra tas, kad lauke naudojama įranga turi būti apsaugota nuo nepalankių oro sąlygų ir pritaikyta veikti prastesnio apšvietimo sąlygomis. Lauke susiduriama su didesnėmis erdvėmis, todėl ir apsaugos sistemos montavimas kelia daugiau iššūkių: pavyzdžiui, kameros tvirtinamos aukščiau, kad nebūtų pasiekiamos vandalams ir galėtų stebėti didesnę teritoriją; reikia atidžiai užsandarinti visas jungtis. Montavimui lauke skirtas apsaugos sistemos komplektas dažniausiai sudėtyje turės keletą apsaugų sujungimams, tačiau jų retai pakanka.
Skiriasi ir vidaus bei lauko sistemų paskirtis: jei lauke apsaugos sistemos dažniausiai naudojamos analitiniais tikslais – stebėjimui, tai vidaus sistemos jau veikia ir pačios – davikliai reaguoja į aplinkos pokyčius ir įjungia perspėjimą apie grėsmę.
Taip pat yra galimas dviejų – lauko ir vidaus – apsaugos sistemų derinimas. Tai užtikrina geriausią saugumų lygį, nes stebimas ir perimetras lauke, ir vidaus patalpos. Taip galima anksčiausiai identifikuoti grėsmę ir imtis veiksmų turtui apsaugoti.
Vaizdo stebėjimo ir elektroninės apsaugos sistemos
Pagal informacijos kaupimo būdą ir perdavimo formatą, namų apsaugos sistemos yra skirstomos į vaizdo stebėjimo ir elektronines. Paprasčiau tariant, vaizdo stebėjimo sistemos yra skirtos tiesioginiam stebėjimui, o elektroninės sistemos veikia savarankiškai – nustato grėsmę ir siunčia perspėjimo signalą. Tai išmanios sistemos, kurias sudaro specialūs davikliai, galintys reaguoti į judesius ir aplinkos pasikeitimus, pavyzdžiui, temperatūrą.
Elektroninės apsaugos sistemos komplektas gali apimti IP kameras, kurios yra valdomos telefonu ar kompiuteriu, siunčia nuotraukas ar įspėjimus tiesiai į išmaniuosius įrenginius. Tai labai patogios namų apsaugos sistemos, kurias galima kontroliuoti net ir nebūnant namuose, pavyzdžiui, atostogaujant.
Laidinės ir belaidės apsaugos sistemos
Pagal pajungimo tipą sistemos yra skirstomos į laidines ir belaides. Pastarosios yra itin patogios, tokios apsaugos sistemos montavimas daug paprastesnis, nes nereikia tiesti laidų. Vis dėlto specialistai, jei tik yra galimybė, pataria prioritetą suteikti laidinėms sistemoms, nes jų veikimas yra patikimesnis, o pati įranga kainuoja pigiau. Belaidės apsaugos sistemos komplektas puikiai tiks tais atvejais, kai patalpos jau įrengtos ir nenorima laidais „puošti“ sienų. O įkraunamas kameras galima naudoti net ir tose vietose, kuriose nėra elektros, tačiau tokia įranga reikalauja daugiau priežiūros.
Šiuolaikinės belaidės namų apsaugos sistemos pasižymi patikimu veikimu, tačiau visi žino, kad interneto ryšio perdavimas laidu yra patikimesnis. Taip yra ir šiuo atveju, be to, signalas priklauso ir nuo patalpų specifikos: atidžiau reikėtų įvertinti senus pastatus, cokolinius aukštus – juose gali būti ryšio sutrikimų.
Apsaugos sistemos funkcijos
Pagal apsauginę funkciją, apsaugos sistemas galima suskirstyti į patalpų apsaugos, priešgaisrinės apsaugos, vaizdo stebėjimo ir įeigos kontrolės sistemas. Visų tipų sistemos naudojamos tiek įmonėse, tiek namuose, o jų funkcijas galima pritaikyti įvairiose situacijose. Pavyzdžiui, vaizdo stebėjimo sistemos naudojamos parduotuvėse – patalpos yra nuolat stebimos, daromi vaizdo įrašai; namuose vaizdo stebėjimo sistemos ne tik daro įrašą, bet nustačius grėsmę siunčia ir perspėjimą.
Itin paplitusi priešgaisrinė apsauga, kuriai dažnai skiriama nepelnytai mažai dėmesio. Tokios apsaugos sistemos yra paprastesnės, tačiau labai efektyvios ir būtinos bet kokio tipo patalpose. Taip pat galima rinktis ir kompleksines apsaugos sistemas, kurios gali atlikti keletą apsauginių funkcijų.
Kokio tipo apsaugos sistema geriausia?
Vieno atsakymo į šį klausimą nėra – kiekvienu atveju reikia atlikti individualų vertinimą, todėl geriausia kreiptis į specialistus. Apsaugos sistemos tipo pasirinkimas priklauso nuo daugybės veiksnių: patalpų ar teritorijos tipo, maitinimo galimybės, įrengimo, siekiamų tikslų, reikalingo funkcionalumo ir kt. Be to, nepamirškite, kad skiriasi ne tik apsaugos sistemų tipai, bet ir pačios sistemos – vienas apsaugos komplektas puikiai tiks butui, tačiau gali netikti sodybos ar kitos panašaus dydžio patalpos apsaugai.
Belaidės namų apsaugos sistemos dėl galimybės išvengti laidų vilioja daugelį, tačiau prisiminkite, kad norint užtikrinti efektyvų tokios sistemos veikimą reikės įdėti šiek tiek pastangų. Paprastai pirkėjai nori sumontuotą apsaugos sistemą paprasčiausiai pamiršti, tad nuolatinis akumuliatorių krovimas ilgainiui gali tapti varginančia užduotimi. Be to, profesionalus apsaugos sistemos montavimas apima visas paslaugas, tad meistrai laidus gali paslėpti sienose ir jų visiškai nesimatys. Taip, laidinės apsaugos sistemos įrengimas gali kainuoti brangiau, tačiau mažesnės tokiu atveju yra pačių sistemų kainos, be to, nepamirškite, kad investuojate į savo ir savo namų saugumą.